Michał Noworól o zmianie klimatu i jego skutkach w rolnictwie
fot. mm

Klimat się ociepla wskazują dane z ostatnich 40 lat. Na Podkarpaciu temperatura podniosła się o prawie 2 stopnie. Również suma opadów deszczu obniżyła się o jedna trzecią, mówi dr Michał Noworól, który od wielu lat prowadzi pomiary meteorologiczne na polach doświadczalnych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Bardzo niepokojący jest malejący stan opadów i ich rozkład podkreśla nasz gość i apeluje o rozważne korzystanie z wody, której zasoby się kurczą. Rolnicy powinni ją gromadzić i prowadzić takie techniki uprawy, które ograniczają parowanie wody, bardzo istotne są tu miedzy innymi podorywki tuż po zbiorze roślin.

Stan wegetacji roślin uprawnych został przystopowany dzięki nocnym przymrozkom, ale ta sytuacja w każdej chwili może się zmienić sumuje dr Michał Noworól.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • anty 29 Sty, 2020

    Polecam dokument dostępny na YT pt "Wielkie oszustwo cieplarniane" Planeta w swojej historii przeszła już wiele takich cykli ociepleń i schłodzeń klimatu i to bez udziału CO2 pochodzącego z przemysłowo-cywilizacyjnych działań czł wejdzcie sobie na , wybierzcie opcję temperatura i porównajcie temperatury z tej samej szerokości geograficznej np 50 stopień N na którym leży Rzeszów i wędrujcie za tą szerokością w około globu a zobaczycie że na dzien dzisiejszy to w USA jest -20 s.C Co też jest anomalią bo wcześniej raczej tak zimno tam nie bywało, ale za wszystko są odpowiedzialne po prostu prądy oceaniczne i powietrzne które się tak akurat w tym roku ułożyły że to nam niosą ciepło z gorących rejonów globu. Aczkolwiek naukowcy donoszą o zanikającym Golfsztromie, nie wiem na ile jest to prawdą ale jeśli jest prawdą to niedobrze bo będzie to oznaczać że w jednych rejonach globu będzie ekstremalnie gorąco i sucho a w innych ekstremalnie zimno.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj