Płk Dariusz Słota: Amerykanie wezmą udział w szkoleniu PBOT
fot. jj

Amerykańscy  "Gwardziści" przyjadą na Podkarpacie.  W przyszłym tygodniu będą szkolić się  z 3. Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Poznają system zarządzania kryzysowego na szczeblu województwa, będą obserwowali m.in jak działa  Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Poznają struktury i algorytm działania w przypadku zdarzeń związanych z katastrofami naturalnymi - powiedział na naszej antenie  dowódca Terytorialsów.

Pułkownik Dariusz Słota dodał, że  "taka interoperacyjność pomiędzy krajami sojuszniczymi  rozwija dobrosąsiedzkie, a  w tym przypadku  - transoceaniczne stosunki . Jesteśmy pewni swoich sojuszników,  znamy zasady ich funkcjonowania,  a to jest   istotne , gdy wojsko jest angażowane do sytuacji kryzysowych" - powiedział nasz gość. To będzie kolejna wizyta żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej. 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej współpracuje także z żołnierzami z siostrzanej formacji w Estonii. Niebawem rozpocznie kooperację ze Słowakami.

Gwardia Narodowa stanu Illinois współpracuje od lat z polskimi Wojskami Lądowymi i Siłami Powietrznymi. Teraz także  z formowanymi jako odrębny rodzaj sił zbrojnych Wojskami Obrony Terytorialnej. Polacy służyli z Gwardzistami z Illinois Iraku i w Afganistanie. 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Paweł 07 Mar, 2020

    Płk Słota: "Jesteśmy pewni swoich sojuszników". Jasne, w 1939 r. też byliśmy pewni naszych sojuszników. I biliśmy się sami. Ale byliśmy "silni, zwarci i gotowi". WOT nas przed niczym nie obroni, w niczym nie pomoże, bo terytorialsi już udowodnili, że nie potrafią nawet znaleźć zaginionych (sprawa Dawida Żukowskiego). Będą studnią bez dna, w której przepadną potężne sumy niezbędne na rozwój regularnej armii, a nie weekendowego harcerstwa biegającego z bronią.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj