Ten rok może być jednym z najbardziej suchych w historii pomiarów meteorologicznych. Poziom wody w rzekach jest bardzo niski. Około 60 procent polskich stacji meteorologicznych notuje bardzo niski poziom wód. Rok temu o tej porze tylko 25 procent stacji meteo odnotowało takie niepokojące dane.

Podobnie jak w kraju jest na Podkarpaciu. Zadowalający poziom wód jest tylko w górskich odcinkach rzek i potoków - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW.

Znacznie lepiej wygląda na Podkarpaciu poziom wód gruntowych oraz wilgotność gleby. Jedynie na pograniczu z Lubelszczyzną gleba jest wysuszona.

Synoptycy IMGW najbliższe opady deszczu przewidują w ten weekend, ale nie poprawią one znacząco sytuacji hydrologicznej. Jak informuje Grzegorz Walijewski, maj na Podkarpaciu ma być bardziej wilgotny, ale już w czerwcu mają wrócić wysokie temperatury i brak opadów.

Polska jest krajem o najniższych zasobach wodnych w UE. Na jednego mieszkańca w normalnym okresie przypada 1600 metrów sześciennych wody rocznie, w okresie suszy ten wskaźnik spada do 1000 m3. W UE średnia ilość wody na mieszkańca wynosi około 4 tys. m3.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 31 Sty, 2021
  IMGW ostrzega przed silnym mrozem
  IMGW ostrzega przed silnym mrozem
  IMGW ostrzega przed silnym mrozem w regionie. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy powiatów: brzozowskiego, dębickiego, jarosławskiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, łańcuckiego, mieleckiego,...
 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj