Naukowcy z Rzeszowa, Katowic, Krakowa i Warszawy zbadają, czy szczepienia przeciw gruźlicy chronią przed Covid-19 oraz jaki mają wpływ na przebieg choroby.  

Z dotychczasowych, wstępnych obserwacji wynika, że zmniejszają ryzyko zachorowania i łagodzą przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Analizy pokazują również, że w krajach realizujących program szczepień przeciwko gruźlicy, mniej jest zachorowań i zgonów z powodu Covid-19. 

Prace rozpoczną się w ciągu 4 najbliższych tygodni. Badanie zostanie przeprowadzone w grupie tysiąca osób. To będą ochotnicy - pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają kontakt z pacjentami. Obserwacje uczestników badania  potrwają 3 miesiące, dopiero po tym czasie  naukowcy będą mogli sformułować pierwsze wnioski.

 Zespołem naukowców kieruje  dr  n. med. Hanna Czajka z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W projekcie  uczestniczą także naukowcy z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz specjaliści ze Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie.

To nie są pierwsze tego typu badania, były już w Holandii i  Australii, trwają w Egipcie i ma się rozpocząć w Stanach Zjednoczonych. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj