W Jasionce rozpoczyna się dziś oficjalnie budowa Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz. Jak mówi gość Radia Rzeszów, zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie do spraw Centrum Tomasz Michalski, pierwszy pomysł stworzenia takiej placówki pojawił się 13 lat temu.

Budynek, którego budowa dziś się rozpocznie, będzie miał powierzchnię ponad 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Łączna kubatura budynku Centrum to prawie 40 tysięcy metrów sześciennych, znajdzie się w nim oprócz ekspozycji także zespół laboratoriów i pracowni warsztatowych umieszczony na powierzchni ponad 600 metrów kwadratowych, a wśród wystaw znajdzie się m.in. prezentacja związanej z Podkarpaciem techniki lotniczej. Architektura budynku Centrum jest inspirowana m.in. sterowcem oraz helisą DNA.

Jak dodaje Tomasz Michalski, choć oferta centrum skierowana będzie przede wszystkim do młodzieży szkolnej, to nie będzie się ono zamykać także na ludzi starszych oraz rodzinne odwiedziny, podczas których będzie okazja do wspólnego eksperymentowania.
 

Koszt budowy centrum Nauki Łukasiewicz to około 90 milionów złotych, sfinansowana zostanie ona z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu samorządu Podkarpacia. Centrum zostanie otwarte dla zwiedzających za dwa lata - na jesieni 2022 roku po jego wykończeniu i wyposażeniu.  

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj