Drzeworyty płazowskie i kamieniarka bruśnieńska - dziedzictwo ziemi lubaczowskiej
Fot. I.Piętak

Jest dziedziną sztuki, jaka nieczęsto gości w salach wystawowych naszego regionu, dlatego tym bardziej warto wspierać wszelkie inicjatywy sprzyjające jego promowaniu. Chodzi o drzeworyt, którego prekursorem był kilka wieków temu Albrecht Dürer, z kolei najwybitniejszym polskim twórcą drzeworytu był żyjący na przełomie XIX i XX wieku Władysław Skoczylas.

Swoje zasługi w tej dziedzinie mają także mieszkańcy naszego regionu. Na naszej antenie postanowiliśmy Państwu historię drzeworytu płazowskiego z Roztocza, który postanowili reaktywować: artysta ludowy z Nowego Sioła Józef Lewkowicz i członkowie Stowarzyszenia Pasjonatów Ziemi Lubaczowskiej Tegit et Protegit Anna Serkis-Wojtowicz i Grzegorz Ciećka, z którymi rozmawia Iwona Piętak. Równolegle prowadzony jest też projekt reaktywacji kamieniarki bruśnieńskiej.

Obydwa są finansowane w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A wszystko rozpoczęło się od projektu "Kronika Pogranicza - twórcy z pasją", prowadzonego przez Annę Serkis-Wojtowicz.

Z Anną Serkis-Wojtowicz, Józefem Lewkowiczem i Grzegorzem Ciećką rozmawia Iwona Piętak

Z Anną Serkis-Wojtowicz, Józefem Lewkowiczem i Grzegorzem Ciećką rozmawia Iwona Piętak

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czytany 745 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj