Rozpoczęcie szkolenia podstawowego w 3. PBOT
fot. 3. PBOT, P. Lęcznar

NIE WIERZ NA SŁOWO – SPRÓBUJ SAM I ZAPRZECZ BŁĘDNYM STEREOTYPOM 

Tuż przed Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej, w najbliższą sobotę, w godzinach porannych, ochotnicy do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Ochotnicy odbędą 16-dniowe szkolenie podstawowe, które prowadzone będzie w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się 4 października. 

Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczną już w najbliższą sobotę 19 września tuż po przekroczeniu bramy koszar w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 5. Po dokonaniu przez komisję formalności ewidencyjnych już w sobotę ochotnicy odbędą test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód (brzuszki) oraz podciągania na drążku. Kandydaci kolejne dni spędzą w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. 

Prowadzone podczas „16-tki” szkolenie taktyczne łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatnim dniu kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie. 

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 4 października. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Realizowane przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w tym okresie powołanie, adresowane jest w szczególności do studentów, którzy ze względu na przerwę w nauce dysponują większą ilością czasu wolnego. Naszą propozycję kierujemy również do wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Dla chętnych, którym najbliższy termin nie sprzyja mamy dobrą wiadomość. Kolejne szkolenia w tym roku rozpoczną się 24 października, 14 listopada i 5 grudnia. 

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego,
zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 29 Lis, 2020
  Jarosław – przysięga 3PBOT
  Jarosław – przysięga 3PBOT
  3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma nowych żołnierzy. Na terenie 34. Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu słowa przysięgi wojskowej za...
 • 17 Lis, 2020
  Czołgista z zarzutami w areszcie
  Czołgista z zarzutami w areszcie
  Na trzy miesiące do aresztu trafił żołnierz z 1 batalionu czołgów w Żurawicy. Dariusz B. znęcał się nad rodziną i...
 • 27 Paź, 2020
  Wsparcie WOT zamówisz online
  Wsparcie WOT zamówisz online
  Druga fala pandemii skutkuje zwiększoną liczbą wniosków o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj