dr Piotr Szopa o inwazji Sowietów na Polskę 17 września 1939 r.
Fot. IPN Oddział Rzeszów

17 września 1939 roku żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza podjęli walkę z wojskami radzieckimi, które przekroczyły polską granicę. Dr Piotr Szopa naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania, Walk i Męczeństwa oddziału IPN w Rzeszowie podkreśla, że ten atak- 20 lat po wygranej wojnie z Bolszewikami -był szokiem dla wielu osób. Rozbiór Polski zatwierdził ostatecznie pakt Ribbentrop-Mołotow.

Nasz gość przypomina, że siły sowieckie miały przytłaczającą przewagę. Większość wojsk polskich była zaangażowana w walkę z Niemcami. Niektóre jednostki walczyły na dwa fronty. Dodatkowo na kresach pojawiły się rzesze uchodźców z zachodu kraju. Do historii przeszła m.in. bohaterska obrona Wilna i Grodna.

Po wkroczeniu sił radzieckich na kresy rozpoczęło się bestialskie mordowanie policjantów i wojskowych oficerów z finałem w Katyniu. Wielką tragedią stały się wywózki ludności cywilnej na wschód. Przez tereny obecnego Podkarpacia przebiegała granica rozdzielająca wojska niemieckie i sowieckie po zajęciu naszego kraju.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj