Nad ranem na cmentarzu w Jaśle zakończyła się ekshumacja 30 ofiary katastrofy smoleńskiej - senatora PiS Stanisława Zająca. Po wyciągnięciu trumny z grobowca umieszczono ją w specjalnym pojemniku, a następnie przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie. Operacja rozpoczęła się przed północą, przez cały czas cmentarz był pilnowany m.in. przez policję i żandarmerię wojskową.

Stanisław Zając był przewodniczącym klubu Prawa i Sprawiedliwości w Senacie, pełnił też funkcję przewodniczącego senackiej komisji obrony narodowej. W latach 1997-2001 był wicemarszałkiem Sejmu. Miał 60 lat.

Stanisław Zając został zidentyfikowany jako jedna z ostatnich ofiar katastrofy, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Siedział w końcu samolotu, w części, która się paliła. Jego szczątki udało się zidentyfikować dopiero dzięki badaniom DNA.

W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło troje parlamentarzystów z Podkarpacia: Stanisław Zając (senator PiS) i Leszek Deptuła (poseł PSL) oraz Grażyna Gęsicka (poseł PiS).

Na początku kwietnia ubiegłego roku śledztwo smoleńskie od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła Prokuratura Krajowa. Już w czerwcu prokuratorzy poinformowali, że konieczne jest przeprowadzenie ekshumacji 83 ofiar katastrofy (wcześniej, w latach 2011-12, przeprowadzono dziewięć ekshumacji, cztery osoby zostały skremowane).

Decyzję tę uzasadniano zarówno błędami w rosyjskiej dokumentacji medycznej i brakiem dokumentacji fotograficznej, jak i tym, że Rosja nie zgodziła się na przesłuchanie rosyjskich biegłych, którzy na miejscu przeprowadzali sekcję zwłok.

Ekshumacje rozpoczęły się w połowie listopada 2016 roku. Pierwszych ekshumowano Lecha i Marię Kaczyńskich. Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób. Po dwóch miesiącach przerwy, w marcu 2017 roku, ruszył kolejny etap ekshumacji. Od marca do 8 czerwca ekshumowano kolejnych 18 osób. Do końca roku ma zostać przeprowadzonych jeszcze 27 ekshumacji. W 2018 roku - 26.

Prokuratura Krajowa nie ujawnia szczegółów dotyczących ekshumacji. Poinformowała jednak, że jak dotąd stwierdzono dwie zamiany ciał i nieprawidłowości w dziewięciu trumnach. Szczątki dwóch innych ofiar katastrofy znaleziono m.in. w trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jedno ze śledztw, prowadzonych przez zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej, dotyczy nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. Na 5 lipca, na przesłuchanie w charakterze świadka został wezwany przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Donald Tusk.

W tej sprawie przesłuchanych zostało już kilkudziesięciu świadków, m.in. były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i była premier, była minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i były naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Parulski.

PAP

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

  • 28 Sty, 2021
    Zmiany w strefie parkowania w Jaśle
    Zmiany w strefie parkowania w Jaśle
    W Jaśle zwiększona będzie strefa płatnego parkowania i wzrosną opłaty. Radni zgodzili się na proponowane od kilku miesięcy zmiany –...
  • 20 Sty, 2021
    Wybory wójta Tarnowca przełożone
    Wybory wójta Tarnowca przełożone
    Zaplanowane na najbliższą niedzielę przedterminowe wybory wójta gminy Tarnowiec w powiecie jasielskim nie odbędą się w tym dniu. Decyzją premiera...
  • 20 Sty, 2021
    Protest w obronie pogotowia w Jaśle
    Protest w obronie pogotowia w Jaśle
    Ponad 100 osób manifestowało przed szpitalem w Jaśle. Protestowali przeciw przejęciu jasielskiego pogotowia ratunkowego przez jednostkę w Krośnie. Ta ostatnia...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj