Funkcjonariusze KAS zabezpieczyli nielegalne środki ochrony roślin
Fot. KAS

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt 20 kg środków ochrony roślin podczas kontroli pojazdów na przejściu granicznym w Medyce. Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewożone były w autokarze.

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce kontrolowali ukraiński autokar, którym podróżowało 88 pasażerów.

Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli skrytkę w toalecie autokaru, w której znajdowały się niezgłoszone do kontroli środki ochrony roślin. 66 opakowań bez etykiet ważyło łącznie 20 kg.

Chemikalia próbował wwieźć do Polski 41- letni kierowca. Jak wyjaśnił, za ich przewóz przez granicę miał otrzymać 50 dolarów.

Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary obywatel Ukrainy wpłacił 1 tys. złotych.

Od początku tego roku, podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych na Podkarpaciu, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 170 kg pestycydów niewiadomego pochodzenia.

KAS przypomina, ze na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa i przestrzega przed kupowaniem i stosowaniem środków niewiadomego pochodzenia, pochodzących z nielegalnych źródeł. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla życia i zdrowia ludzi. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj