Tomasz Poręba o miliardach na Via Carpatię
fot. Biuro poselskie Tomasz Poręby

Decyzja Rady Ministrów o przeznaczeniu 21 mld zł na budowę szlaku Via Carpatia jest historyczna - uważa podkarpacki europoseł Tomasz Poręba. Deputowany Prawa i Sprawiedliwości, który od lat zabiegał o budowę tego szlaku uważa, że dodatkowe pieniądze przyspieszą powstanie tej strategicznej dla Polski i Podkarpacia drogi. Jego zdaniem część tych środków trafi na kluczowy dla Podkarpacia i całej trasy odcinek Rzeszów-Barwinek. Jeśli uda się w miarę szybko wybudować te drogę, to będzie otwarty szlak przez Lublin Warszawę do polskich portów.

Tomasz Poręba dodał, że odkąd rządzi Prawi I Sprawiedliwość inwestycja już znacznie przyspieszyła. Między Lublinem i Rzeszowem rozpisane są już wszystkie przetargi. Są pieniądze na odcinek Rzeszów - Babica. Udało się też wygospodarować blisko 60 milionów złotych na koncepcję programową - badania hydrologiczne i geologiczne odcinka Rzeszów - Barwinek.

Via Carpatia ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce droga ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj