Agnieszka Momora na temat otyłości
fot. archiwum

Otyłość to coraz większy problem w Polsce i na świecie.24 obchodzimy Dzień Walki z Otyłością ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia. Jak informuje nasz gość – dietetyk Agnieszka Momora z Centrum medycznego Medyk- otyłość to choroba, która może być spowodowana m.in. naszym rozchwianiem hormonalnym. Jednak w 90 procentach jej przyczyna jest nadmierne spożywanie posiłków i brakiem aktywności ruchowej. Specjaliści szacują, że w 2025 roku odnotujemy 5-krotnie większą liczbę osób dorosłych z nadmierną masą ciała. Otyłość wśród dzieci to jeszcze większy problem. W Polsce mamy otyłych dzieci powyżej 11 roku życia. 18-20 procent. W Europie ten wskaźnik jest mniejszy i wynosi 15 procent.

Dlatego ważne jest zdrowe odżywianie. Dietetyk przestrzega przed przechodzeniem na diety odchudzające. To błąd, który często kończy się efektem jojo, czyli powtórnym tyciem. Do zrzucania wagi nalepie podejść jako do wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych, które będziemy stosować do końca życia. Warto zacząć od analizy naszych posiłków, czyli spisywanie co jemy przez kilka dni. Wtedy dowiemy się, gdzie popełniamy błędy.

Nie należy wykonywać gwałtownych zmian w sposobie żywienia, ale systematycznie. Koniecznie trzeba pić więcej wody oraz zwiększyć aktywność fizyczną.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj