Beata Kot o zabytkach na Podkarpaciu
Fot. archiwum

9,5 miliona złotych ma wynosić w przyszłym roku budżet Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. To podobna kwota jak w tym roku. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na dotacje do remontów zabytkowych obiektów. Wiele z nich wymaga pilnej interwencji. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków Beata Kot podkreśla, że to na właścicielach takich budowli spoczywa obowiązek dbania o nie i wykonywania napraw.

Nasz gość wyjaśnia, że służbom konserwatorskim trudno zmusić kogoś do przeprowadzenia remontu np. zabytkowej kamienicy w sytuacji, gdy nie posiada on pieniędzy na ten cel. Beata Kot uważa, że najlepszą zachętą jest możliwość otrzymania pomocy finansowej od konserwatora zabytków. Takie wsparcie oferują też niektóre samorządy i minister kultury.

Dużym wyzwaniem dla służb konserwatorskich jest obecnie ratowanie mocno zniszczonej zabytkowej cerkwi w Miękiszu Starym. Zdaniem gościa Radia Rzeszów więcej pieniędzy trzeba przeznaczyć m.in. na remonty przemyskich kamienic.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Etykiety

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • PODKARPACKA FUNDACJA OCHRONY ZABYTKÓW OPOKA 15 Gru, 2020

    DZIĘKUJEMY ZA CIEKAWĄ AUDYCJĘ RADIA. Bardzo wiele obiektów nawet tych wpisanych do rejestru zabytków a głównie zabytków architektury drewnianej - świeckiej na terenie Podkarpacia odnawianych jest jedynie dzięki nakładom własnym ,niekiedy z wielkim zaangażowaniem i pasją . Zatem z wielkim szacunkiem powinniśmy wyróżniać również i takie obiekty w formie nagród , podziękowań od W.U.O.Z., Samorządów , czy też od M.K.i DZ.N. oraz przyznawanie niekiedy i dotacji już po ich odrestaurowaniu na dalsze chociażby bieżące konserwacje. .Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków Opoka również mocno zachęca i służy nie tylko merytoryczną pomocą co do opieki i odnowy wspaniałej i zanikającej w szybkim tempie głównie drewnianej architektury. Pamiętajmy także że potrzeby na odnowę zabytków są coraz to większe a dotacje z roku na rok prawie takie same A WSKAZANE KWOTY NA TE CELE LEDWIE WYSTARCZAJĄ NA PODSTAWOWE POTRZEBY WSPANIAŁYCH ZABYTKÓW PODKARPACIA. Promocje dotyczące tego niekiedy i ludowego dziedzictwa coraz więcej miejsca winno mieć na antenach Waszego wiarygodnego RADIA. Wiele takich tematów Fundacja Opoka uwidacznia na portalach społecznościowych na; Podkarpacka Fundacja Ochrony Zabytków ''Opoka'' Łączymy pozdrowienia zapraszając do współpracy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj