Nowy rozkład jazdy pociągów
Fot. archiwum

Nowe kierunki podróży i większą liczbę połączeń przewiduje roczny rozkład jazdy pociągów, który wchodzi w życie w niedzielę. W naszym województwie najważniejsza zmiana to inauguracja połączeń w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Od  stycznia na trasach z Rzeszowa do Strzyżowa, Dębicy i Przeworska będą kursować w dni robocze 74 pociągi dziennie. W godzinach szczytu co pół godziny, a poza nimi co godzinę. W połowie roku mają ruszyć połączenia z Kolbuszową, ponieważ trwa jeszcze elektryfikacja tej trasy. Samorząd województwa zakupił do obsługi PKA 10 nowych pociągów. 

Natomiast z PKP Intercity mieszkańcy Podkarpacia dotrą bezpośrednio m.in. do Pragi i Budapesztu, nad morze: do Gdyni i Kołobrzegu, a także do Szczecina i Zielonej Góry. Szybciej dojedziemy z Rzeszowa do Katowic i z Sanoka do Krakowa.

Szczegółowe informacje o zmianach w nowym rozkładzie jazdy pociągów podróżni znajdą na stronach internetowych PolRegio i PKP Intercity. 

Niektóre szczegóły nowego rozkładu jazdy.

W ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej:

– 26 pociągów w relacji Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów

– 22 pociągi w relacji Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów

– 26 pociągów w relacji Rzeszów – Dębica – Rzeszów

Na pozostałych liniach: 

Linie 106/107/108:

– Rzeszów – Jasło – Rzeszów – 14 pociągów

– Jasło – Sanok – Jasło – 4 pociągi

– Połączenia wakacyjne na Słowację – 4 pociągi

Linia 91:

– Rzeszów – Tarnów – Rzeszów i Rzeszów – Medyka – Rzeszów – 60 pociągów – (w tym 2 do i z Katowic oraz 1 do i z Krakowa)

Linia 68:

– Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – 8 pociągów

– Przeworsk – Rudnik nad Sanem – Przeworsk – 4 pociągi

Linia 71/68:

– Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów – 12 pociągów

– Rzeszów – Lublin – Rzeszów – 6 pociągów

– Stalowa Wola Południe/Rozwadów – Lublin – Stalowa Wola Południe/Rozwadów – 4 pociągi

Linia 101:

– Rzeszów/Jarosław – Horyniec Zdrój – Jarosław/Rzeszów – 8 pociągów

Dodatkowo będą kursowały weekendowe pociągi w relacji Rzeszów – Sanok – Rzeszów oraz Rzeszów – Gorlice – Rzeszów. Podczas długiego majowego weekendu będą kursowały pociągi z Rzeszowa do Zamościa i Sandomierza oraz z Jarosławia do Lublina.

Na czas wakacyjnych weekendów, oprócz wspomnianych połączeń, będą kursowały pociągi w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów i Sanok – Medzilaborce – Sanok.

W nowym rozkładzie podróżni zyskają bezpośrednie połączenie z Podkarpacia do Pragi i Budapesztu, które umożliwi nowa, wydłużona do Przemyśla relacja pociągu IC Cracovia. Do Przemyśla zostanie wydłużona również relacja pociągu IC Ślązak, dzięki czemu miasto zyska dodatkowe połączenie z Krakowem, Katowicami i Poznaniem. Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa pociąg TLK Lubomirski będzie teraz jeździć aż do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu (w soboty z Kołobrzegu). Ułatwi to dojazd nad morze mieszkańcom m.in. Przemyśla, Dębicy, Rzeszowa i Tarnowa. Przemyślanie i rzeszowianie zyskają dodatkowe połączenie m.in. z Zieloną Górą i Szczecinem dzięki wydłużeniu relacji składu IC Mehoffer, dzięki któremu również utrzymane zostanie dzienne połączenie z Częstochową.

Zwiększy się liczba połączeń z Rzeszowa do Katowic. Co więcej, skróci się czas przejazdu na tej trasie z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. W nowym rozkładzie łatwiejszy stanie się dojazd z Podkarpacia do Krakowa dzięki codziennym 2 parom bezpośrednich połączeń do Sanoka, Krosna i Jasła. Czas podróży z Sanoka do stolicy Małopolski skróci się z około 5 godzin do około 4 godzin.

Zmieniona zostanie relacja pociągu Matejko – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK Galicja – w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania w Przemyślu na pociąg do Kijowa.

Ze względu na kończącą się modernizację linii łączącej Katowice i Kraków zmniejszy się liczba pociągów na dotychczasowej trasie do Wrocławia przez Częstochowę. W miejsce pociągu TLK Zamoyski, pomiędzy Rzeszowem a Lublinem pojawi się TLK Górski, w zmienionej relacji do Szczecina przez Poznań.

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Z powodu zaplanowanych przez zarządcę infrastruktury prac, na odcinku Rzeszów – Jasło, pociągi PKP Intercity zaprzestaną kursować na tej trasie. W 2021 roku zaplanowane jest czasowe zamknięcie linii nr 68 na odcinku Grodzisko Dolne – Przeworsk, przez co za wybrane pociągi kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

 • 26 Sty, 2021
  Komunikacja kolejowa
  Komunikacja kolejowa
  Zimowe warunki atmosferyczne i awarie taboru powodem opóźnień w komunikacji kolejowej w regionie. Poranny skład PoLRegio z Lublina do Rzeszowa...
 • 26 Sty, 2021
  Opóźnienia pociągów
  Opóźnienia pociągów
  Nie ma większych zakłóceń w ruchu kolejowym w regionie spowodowanych przez zimowe warunki atmosferyczne. Zdarzają się jednak opóźnienia pociągów regionalnych...
 • 19 Sty, 2021
  Awarie pociągów
  Awarie pociągów
  Dwie awarie pociągów pasażerskich zanotowano dziś na Podkarpaciu. Podróżni dotarli do stacji docelowych z opóźnieniem. Powodem problemów na kolei są...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj