Skuteczne kontrole podkarpackiej KAS
Fot. KAS

Skuteczne kontrole i wykrywanie oszustw podatkowych to jeden z priorytetowych kierunków działania Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z założeniami, które towarzyszyły tworzeniu KAS spadła liczba kontroli prowadzonych przez podkarpacką KAS przy jednoczesnym wzroście ich efektywności.

W bieżącym roku urzędy skarbowe w woj. podkarpackim zakończyły 655 kontroli podatkowych, podczas gdy w analogicznym okresie w 2019 roku było ich ponad 900.
Wzrastają za to kwoty nieprawidłowości ujawnianych podczas kontroli, co oznacza, że lepiej typujemy do kontroli i kierujemy swoje działania tam, gdzie powinniśmy.
Stwierdzone podczas kontroli uszczuplenia podatkowe przekroczyły 75 mln złotych. Dla porównania ubiegłoroczne kontrole zakończyły się ustaleniami na kwotę ponad 69 mln złotych.
Wyższe ustalenia finansowe dotyczą także aspektu tegorocznych kontroli celno- skarbowych prowadzonych przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu. Stwierdzona podczas kontroli kwota uszczupleń podatkowych przekracza ponad 275 mln złotych. Dla porównania nieprawidłowości wykryte podczas ubiegłorocznych kontroli celno – skarbowych dotyczyły łącznej kwoty ponad 114 mln złotych.

Wysokie efekty finansowe to także wynik przeprowadzonych czynności sprawdzających wobec przedsiębiorców, innych podatników i płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Rolą czynności sprawdzających jest bieżąca, wstępna weryfikacja prawidłowości deklarowanych przez podatnika zobowiązań podatkowych, mająca jak najszybciej zapobiec powstaniu ewentualnych zaległości podatkowych. Korzysta na tym nie tylko podatnik, unikający ewentualnych wysokich odsetek za zwłokę, ale i budżet państwa terminowo uzyskujący zaplanowane dochody z podatków. Działania prowadzone w tym zakresie przez urzędy skarbowe w woj. podkarpackim, wykazały blisko 740 mln złotych uszczupleń za I półrocze 2020 r.

(dane dot. kontroli podatkowych i kontroli celno- skarbowych wg stanu na 10.12.2020 r.)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj