Magdalena Czyżewska o psychice dzieci podczas pandemii
Fot. archiwum

Brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami w czasie nauki zdalnej negatywnie wpływa na stan psychiczny dzieci i młodzieży. Potwierdzają to obserwacje specjalistów z poradni psychologiczno - pedagogicznych. Jak powiedziała na naszej antenie Magdalena Czyżewska psycholog i psychoterapeuta z Poradni nr 2 w Rzeszowie, grupa rówieśnicza jest dla młodego człowieka grupą odniesienia. Brak kontaktu "twarzą w twarz" z kolegami z klasy powoduje zagubienie dziecka lub nastolatka. Czuje się on odizolowany od ludzi, z którymi do tej pory spędzał dużo czasu. Skutkiem mogą być: depresja, autoagresja lub, w sytuacjach skrajnych, próby samobójcze.

I dlatego, rodzice i opiekunowie powinni być szczególnie wyczuleni na wszelkie zmiany zachowania swoich pociech, po to, by w porę pośpieszyć z pomocą. Jak twierdzi Magdalena Czyżewska, do poradni można się zgłosić w każdej chwili, jeśli ma się powody do niepokoju.

Rzeszowska psycholog pozytywnie oceniła reformę systemu opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą, którą zaproponował rząd. Celem reformy jest przeniesienie punktu ciężkości z leczenia psychiatrycznego szpitalnego na pomoc środowiskową, a jej podstawą będą ośrodki opieki środowiskowej w kilkuset miejscowościach całego kraju. 

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Etykiety

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Darek 26 Sty, 2021

    Pani psycholog pominęła jeszcze jedną bardzo ważną kwestię - alkoholizm rodziców. I nie chodzi tutaj o skrajne przypadki ale o powszechnie występujących alkoholików tzw wysokofunkcjonujących - pracujących mających nawet bliski kontakt ze swoimi dziećmi ale jednak niemal codziennie w domu upijających się.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj