"Krajobraz dziedzictwa - Dziedzictwo krajobrazu" - pod takim hasłem przebiegają w Polsce jubileuszowe 25 Europejskie Dni Dziedzictwa. W całym kraju w ten i następny weekend września odbywa się setki imprez, których celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę zabytków i potrzebę ich ochrony dla przyszłych pokoleń.

Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje obchody w Polsce - prof. Małgorzata Rozbicka powiedziała nam, że nie zatrzymamy rozwoju cywilizacji. Chodzi o to, by zmieniając krajobraz zachować szacunek i pokorę wobec przeszłości. Bowiem w Polsce, podobnie jak w całej Europie wszystko to, co nas otacza jest wytworem poprzednich pokoleń i narastania pewnej tradycji. Jesteśmy też dziedzicami pewnego krajobrazu, w którym to dziedzictwo przez lata zostało wpisane.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa połączone są z kampanią Krajobraz Mojego Miasta. Ma ona m.in. uświadomić lokalnym społecznościom, by usuwały reklamy szpecące ulice, a otoczenie zabytków było odpowiednio zagospodarowane, by nie odstraszało turystów.

Kalendarz imprez z okazji EDD znajduje się na stronie edd.nid.pl

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj