J. Ciołek o zagrożeniu afrykańskim pomorem świń
Źródło fot. pixabay.com

Służby weterynaryjne na Podkarpaciu apelują o przestrzeganie zasad, które zminimalizują zagrożenie afrykańskim pomorem świń. Jak mówi zastępca wojewódzkiego podkarpackiego lekarza weterynarii Janusz Ciołek choroby nie stwierdzono jeszcze w Podkarpackiem, ale występuje w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Afrykański pomór świń nie jest groźny dla ludzi, ale może spowodować poważne straty w trzodzie chlewnej. Wirusa choroby przenoszą zarażone nim dziki, dlatego należy zgłaszać lekarzowi weterynarii przypadki padłych dzików oraz świń. Kolejna zasada to kupowanie świń tylko z pewnego źródła i uniemożliwienie im kontaktu z dzikami.

Janusz Ciołek przypomina też o stosowaniu pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolnożyjących oraz wykładania mat nasączonych środkiem dezynfekujących przed wjazdem do gospodarstw i pomieszczeń w których przetrzymywane są świnie. Stosowanie się do tych zasad zabezpieczy przed chorobą, a jeśli już dojdzie do zarażenia zwierząt wirusem, umożliwi ubieganie się o odszkodowanie za poniesione straty.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj