Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
fot. Marcin Kalita

W Rzeszowie odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego oraz Szarych Szeregów. Organizatorami byli Żołnierze Armii Krajowej wraz z księdzem Duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻ AK, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca Garnizonu Rzeszów, dyrekcja i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie.

Rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, której przewodniczył ks. biskup senior Kazimierz Górny, druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu Rzeszów. Z tej okazji Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński skierował list, który odczytał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko.

Podczas uroczystości wręczono honorowe odznaczenia żołnierzom Armii Krajowej oraz osobom wspierającym na co dzień działania Okręgu Podkarpackiego ŚZŻ AK w Rzeszowie. Odczytano Apel Pamięci i pod pomnikiem złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele województwa, miasta i powiatu rzeszowskiego, służby mundurowe, wojsko, uczniowie szkół, młodzież i mieszkańcy miasta Rzeszowa.

78 lat temu, 27 września 1939 roku powstało Polskie Państwo Podziemne. W czasie II wojny światowej było fenomenem na skale światową - oprócz konspiracyjnej armii, miało własny parlament, sądownictwo i tajne nauczanie. W Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody rocznicy.

„...Nie poddajemy się, tworzymy Polskie Państwo Podziemne, które ma rząd, armie, szkoły, sądy, walczy z wrogiem...”. Tak zaczyna się głośny w ostatnich tygodniach film o historii odzyskania wolności przez Polskę, wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego tytuł - Niezwyciężeni dobrze opisuje postawę żołnierzy Armii Krajowej, którzy mimo wszechobecnego zagrożenia, strachu i prześladowań do końca walczyli o wolną Polskę, choć nie tak ją sobie wyobrażali.

W okresie PRL żołnierze Armii Krajowej byli skazani na zapomnienie dziś są odznaczani. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej przyznał specjalne odznaczanie za zasługi podporucznik Renacie Niemirskiej-Pisarek, podporucznikowi Kazimierzowi Czernikowi oraz plutonowemu Antoniemu Barnatowi - uczestnikowi przerwanego przez NKWD marszu na pomoc Warszawie w sierpniu 1944 roku.

Historycy Polskie Państwo Podziemne określają mianem ewenementu. W żadnym okupowanym kraju na świecie nigdy wcześniej ani później nie stworzono struktury łączącej konspiracyjną armię, rząd, sądownictwo i nauczanie. Te wszystkie struktury były bardzo mocno rozbudowane i przygotowane do rozpoczęcia akcji ofensywnej w 44 roku, akcji ujawniania. Niestety inwazja Armii Czerwonej spowodowała, że te struktury od ujawnienia były systematycznie niszczone.

Polskie Państwo Podziemne - oficjalnie zakończyło działalność 1 lipca 1945 roku, w związku z wycofaniem uznania międzynarodowego dla rządu RP na uchodźstwie. Szacuje się, że tylko w Armii Krajowej służyło ponad 200 tysięcy żołnierzy.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

  • 02 Lut, 2021
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    Przenośne KTG od Pro-Familii
    50 przenośnych aparatów KTG przekaże Szpital Specjalistyczny PRO-Familia w Rzeszowie ciężarnym pacjentkom w ramach pilotażu systemu opieki stworzonego przez firmę...
  • 02 Lut, 2021
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Podpisano umowę na dokończenie odmulania zalewu
    Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” wybrały wykonawcę, który dokończy odmulanie rzeszowskiego zalewu na Wisłoku. Umowę podpisano z firmą Transpol Lider...
  • 31 Sty, 2021
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    Szałamaje i mażoretki przed jubileuszem
    To była pierwsza zespołowa próba po około rocznej przerwie. Rzeszowskie Szałamaje i Mażoretki rozpoczęły przygotowania do Koncertu Galowego.  Orkiestra dęta...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj