Nasza redakcyjna koleżanka laureatką "Lodołamaczy"
fot. Archiwum

Przedsiębiorstwa, instytucje, fundacje, uczelnie i kluby sportowe są laureatami dwunastej edycji konkursu Lodołamacze 2017. Konkurs honoruje firmy i organizacje, które zatrudniają osoby niepełnosprawne, a także przełamują stereotypy i uprzedzenia. Honorowy patronat nad konkursem objęła Agata Kornhauser-Duda. Uroczysta gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Pierwsza Dama dziękowała pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne, za - jak mówiła - wielkie serce, prospołeczną postawę i za rzeczywiste prowadzenie odpowiedzialnej polityki personalnej. Agata Kornhauser-Duda mówiła też, że laureaci dbają o wizerunek swoich firm, organizacji jako przyjaznych i wrażliwych społecznie. Podkreślała, że potrafią w szczególny sposób zadać o rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, które czekają na wyjście z izolacji.

Pierwsza Dama podkreśliła, że możliwości edukacyjne osób z niepełnosprawnością są szerokie, ale poziom zatrudnienia zbyt niski. Mówiła, że tym bardziej postawa laureatów zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ umiejętnie i konsekwentnie kruszą lody obojętności wobec osób niepełnosprawnych. "Udowodniliście państwo, że niepełnosprawność absolutnie nie przeszkadza w osiąganiu sukcesów tak w życiu społecznym, jak zawodowym", dodała Agata Kornhauser-Duda.

Prezes Zarządu Krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając powiedział, że pracodawcy zatrudniają osoby niepełnosprawne coraz chętniej, wiele jest jednak jeszcze do zrobienia. 75 procent osób z niepełnosprawnością nie jest aktywnych zawodowo. "To duże wyzwanie dla właśnie takiego konkursu, dla promowania tego zatrudnienia, bo z jednej strony konkurs pokazuje pozytywne przykłady dla pracodawców, ale z drugiej strony również pokazuje pracownikom, potencjalnym pracownikom, osobom niepełnosprawnym, które boją się wchodzić na rynek pracy, pokazuje, że można na ten rynek pracy wyjść i można być sprawnym, wydajnym i bardzo wartościowym pracownikiem w firmie", mówił.

Wśród laureatów znalazła się firma MetalERG z Oławy, która zatrudnia około 150 osób. Blisko połowię stanowią osoby niepełnosprawne. Kapituła uhonorowała także między innymi Miejski Zespół Żłobków z Rzeszowa, Politechnikę Wrocławską, Spółdzielnię Socjalna Równość z Krakowa, Kopalnię Soli Wieliczka. W kategorii Dziennikarz bez Barier zwyciężyła Bernadeta Szczypta z Radia Rzeszów. Super Lodołamacza otrzymała Fundacja Bez Tajemnic, zaś Lodołamacz Specjalny trafił do Bartłomieja Skrzyńskiego - dziennikarza, aktywisty i społecznika.

Konkurs jest organizowany od 2006 roku. Patronat nad konkursem ma radiowa Jedynka.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Artykuły powiązane

 • 30 Sty, 2021
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów poza czołówką konkursu "Świeć się"
  Rzeszów zajął 13 miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najpiękniej oświetlone świątecznie miasto w Polsce. W głosowaniu internautów zwyciężył Chełm. W...
 • 22 Sty, 2021
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  100 mln złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
  Do 2022 roku zostaną wyremontowane wszystkie drogi wojewódzkie, zniszczone w ubiegłym roku, podczas czerwcowej powodzi. Na ten cel województwo podkarpackie...
 • 18 Sty, 2021
  Drogi na Podkarpaciu
  Drogi na Podkarpaciu
  Zróżnicowanych warunków muszą spodziewać się kierowcy przemierzający nasz region – wynika z komunikatu Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Najwięcej utrudnień napotkamy w Beskidzie i...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj