J. Sagatowska o wsparciu dla Polaków za granicą
Senator Prawa i Sprawiedliwości ze Stalowej Woli Janina Sagatowska fot. W. Piasek

Oświata i wspieranie języka polskiego to priorytet dla senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Jej przewodnicząca - podkarpacka parlamentarzystka Janina Sagatowska powiedziała na naszej antenie, że trafi na ten cel 40% tegorocznych środków na współpracę z Polonią.

Jak podkreśliła szkoły, w których uczą się Polacy są na całym świecie - od Argentyny po Syberię. Senat otrzymuje wiele sygnałów, że rodzice mieszkający na przykład w Niemczech czy na Litwie chcą aby ich dzieci uczyły się zarówno języka polskiego jak i geografii czy historii. Na współpracę z Polonią Rząd przeznaczył w tym roku 220 milionów złotych, z tego 75 milionów jest w dyspozycji senatu. Jak dodaje nasz gość potrzeby Polonii są zdecydowanie większe niż możliwości. Dowodem jest liczba 680 ofert, które wpłynęły do senatu. Aby je zrealizować potrzeba 275 milionów złotych.

Przewodnicząca senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą zwraca też uwagę na inwestycje. Za sztandarową uważa budowę Domu Polskiego we Lwowie. Prace trwają tam listopada 2015 r. W Domu Polskim ma powstać Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj