Tomasz Czop: Obniżenie wieku emerytalnego wpłynie na rynek pracy
Fot. Archiwum

Obniżenie wieku emerytalnego będzie miało wpływ na rynek pracy - powiedział na naszej antenie Tomasz Czop dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Obecnie na Podkarpaciu w urzędach pracy jest zarejestrowanych ponad 5 tysięcy osób bezrobotnych, powyżej 60 roku życia. Jest też duża grupa osób w tym wieku, które pracują, choć nabyły już prawo do przejścia na emeryturę. Na razie nie ma jeszcze danych, ile z tych osób skorzysta z tego prawa, ale trzeba przyjąć założenie że będzie ich dużo, więc na rynku pracy z tego tytułu pojawią się wolne etaty.

Dyrektor Czop przewiduje, że w drugim kwartale przyszłego roku bezrobocie na Podkarpaciu spadnie do około 7-8 procent. W tej chwili wynosi 9,7 procent. Ma w tym pomóc m.in. przybliżenie szkolnictwa zawodowego do biznesu. Dlatego Wojewódzki Urząd Pracy organizuje spotkania przedsiębiorców z przedstawicielami szkół, celem dostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy. Dodatkowo jest przygotowana specjalna pula pieniędzy na podnoszenie kwalifikacji młodzieży jak i nauczycieli m.in. poprzez praktyki w zakładach pracy. Do tej pory wydano na ten cel 76,5 mln złotych, w tym 65 milionów z funduszy europejskich.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj