Mama Warhola to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album zawiera pieśni ludowe wykonane pierwotnie przez Julię Warholę, matkę Andy’ego Warhola. Na płycie znajduje się także bonus

w postaci utworu All Tommorow’s Parties z płyty The Velvet Underground&Nico. Fragmenty płyty znalazły się na ścieżce dźwiękowej do drugiego sezonu serialu HBO Wataha. Album, który promuje utwór "Dała ty nia" ukazuje się nakładem Wydawnictwa Mystic.

Płyta Mama Warhola jest wielokierunkowa, tak jak sztuka pop-artu, której twórcą był Andy Warhol. Zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i stylistycznej cechuje ją wielopłaszczyznowość. Trzon stanowią utwory, w których można usłyszeć wyjątkową konwersację dwóch artystek – Julii Warholi, matki Andy’ego Warhola i Marii Jurczyszyn-Kulik, wokalistki zespołu Tołhaje. W ten sposób powstało międzypokoleniowe i ponadczasowe porozumienie, które wywodzi się ze wspólnych, kulturowych korzeni. Zespół postanowił zachować dialekt, którym posługiwali się Warholowie. Na płycie znajduje się siedem pieśni z oryginalnej płyty Julii Warholi. Utwory nie zostały zmienione, zespół jedynie dodał więcej improwizowanych dźwięków i głosów.

Największą siłą albumu Mama Warhola są archiwalne nagrania głosu Julii Warholi, śpiewającej rusińskie pieśni ludowe. Chcemy pokazać je światu, gdyż mało kto wie, że mama Andy’ego była utalentowaną osobą. Ta płyta jest przykładem wielorakich możliwości czerpania z bogatego dziedzictwa kulturowego Karpat, które nas nieustannie fascynuje i staje się podstawą do kreatywnego poszukiwania nowych brzmień poprzez twórczą interpretację. Te niezwykłe melodie przepełnia nostalgia, tęsknota i miłość do rodzinnych stron, wyrażona w artystycznej syntezie, która nas najbardziej ujęła. - mówi Maria Jurczyszyn- Kulik.

Płytę promuje utwór "Dała ty nia" (tłum. „Dałaś ty mnie”) o relacji matki z córką, która została wydana za starego kawalera. Julia Warhola była z natury buntowniczką, sama chciała decydować
z kim się zwiąże na całe życie. Zapewne identyfikowała się z bohaterką pieśni, która w ostatniej zwrotce obiecała matce, że nawet jeśli ją wyda daleko za las, za góry, to znajdzie drogę powrotną i wróci do matki.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=7q_wBRTNHzo&feature=youtu.be

Na płycie znalazła się także piosenka zespołu Velvet Underground All Tommorow’s Parties
z płyty The Velvet Underground&Nico. Jest to album, na który duży wpływ miał Andy Warhol - był jego pomysłodawcą i producentem. Nie sposób jednak zrozumieć twórczości Warhola bez poznania jego matki, ponieważ miała istotny wpływ na jego rozwój. Wychowana w tradycji rusińskiej, na styku kultur zabrała cały ten bagaż doświadczeń ze sobą za ocean – nie tylko w postaci wspomnień, ale przede wszystkim w formie pieśni oraz kultywowania tradycyjnych obrzędów. To właśnie z Ameryki wysłała swojej siostrze Ewie, mieszkającej w małej, słowackiej wiosce, nagraną płytę z utworami śpiewanymi po rusińsku. Julia miała duszę artystki, w młodości razem z siostrą chciały zostać sławnymi śpiewaczkami. Kiedyś nawet wyruszyły w trasę koncertową z taborem cygańskim. Najczęściej jednak ich śpiew ubogacał uroczystości związane z religijnymi obrzędami. Mama Warhola była także utalentowana plastycznie i to po niej potomkowie odziedziczyli zamiłowanie do sztuk wizualnych. Bardzo dbała też o to, żeby młody Andy rozwijał swój malarski talent.

Trzy utwory z płyty Mama Wrahola znalazły się na ścieżce dźwiękowej do drugiego sezonu serialu HBO Wataha: Oj, pid lisom, Pod dubynoju, Czerwena róża.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Czytany 852 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj