Jubileusz Domu Polskiego w ukraińskim Samborze
Fot. Iwona Piętak

Władze Brzozowa są jednym z wielu polskich samorządów, które pomagają Polakom w Samborze na Ukrainie. Efektem tych działań stało się najpierw wybudowanie, a potem wyposażenie Domu Polskiego.

W 13. rocznicę uruchomienia tej placówki odbyło się otwarcie wykończonego ostatniego piętra, z biblioteką i salą komputerową. Jak podkreśliła w rozmowie z nami Maria Ziembowicz, prezes samborskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski jest miejscem, gdzie spotykają się rodacy w różnym wieku. Są tam zajęcia harcerzy i przedszkolaków, swoje próby ma chór dorosłych, odbywają się też spotkania świąteczne dla całej społeczności polskiej.

Rada Miasta Brzozowa, która z pieniędzy ze zbiórki społecznej ufundowała niektóre elementy budowlane do wykończenia Domu Polskiego, planuje zaprosić na wypoczynek wakacyjny na Podkarpaciu grupę polskich z Sambora.

Uroczyste otwarcie ostatniego piętra Domu Polskiego w Samborze uświetnił koncert kapeli ludowej Przysietczanie z podbrzozowskiej Przysietnicy. Wystąpił również polski chór Sursum Corda z Sambora, a dzieci zaprezentowały patriotyczny program artystyczny.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 31 Sty, 2021
  Rusza taksówka społeczna
  Rusza taksówka społeczna
  W Brzozowie zbierane są już zgłoszenia chętnych do korzystania z darmowej taksówki społecznej. Usługa będzie dostępna od jutra. Z bezpłatnych...
 • 22 Gru, 2020
  Ciężarówka z darami na Ukrainę
  Ciężarówka z darami na Ukrainę
  Ciężarówka wypełniona darami wyruszyła z Rzeszowa do Kijowa. Zawiezie na Ukrainę 39 łóżek, 80 chodzików i 2 fotele ginekologiczne. O...
 • 21 Gru, 2020
  Polskie smakołyki na dawnych Kresach RP
  Polskie smakołyki na dawnych Kresach RP
  Smakołyki z Polski znajdą się na świątecznych stołach naszych rodaków z ziemi lwowskiej. Stało się to możliwe, dzięki akcji charytatywnej...

1 komentarz

 • Klub Samborzan z Oświecimia 11 Maj, 2018

  Piękna uroczystość patriotyczna. Cieszę się, że mogłem - z grupą członków i sympatyków Klubu "Samborzan" Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w Oświęcimiu - uczestniczyć w tym spotkaniu Polaków z obydwu stron granicy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj