Kwesty w Stalowej Woli i Jarosławiu
Fot. Archiwum

Tradycyjnie 1 listopada na cmentarzach w Stalowej Woli wolontariusze będą dziś kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na nekropolii w Rozwadowie. Organizatora akcji - Fundację Przywróćmy Pamięć - wspierają m.in. harcerze, członkowie Strzelca, grup rekonstrukcyjnych i samorządowcy. Kwesta odbędzie się na stalowowolskich cmentarzach: Komunalnym i Rozwadowskim w godzinach od 9:00 do 16:00.

Dzięki prowadzonej od kilku lat akcji udało się odnowić 16 zabytkowych nagrobków i pomników z końca XIX wieku oraz początku XX wieku. Wpisano do rejestru zabytków 117 nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Rozwadowie. Ponadto z inicjatywy Fundacji przygotowano plan renowacji cmentarza wojennego w Rozwadowie, na którym spoczywają żołnierze polegli w I i II wojnie światowej.

Rozwadowska nekropolia należy do najstarszych w Polsce. Cmentarz został założony w 1785 roku.

Po raz 28 prowadzona będzie też kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Jarosławiu. To jedna z najstarszych nekropolii w Europie, starsza od warszawskich Powązek, lwowskiego Łyczakowa czy wileńskiej Rossy. Znajduje się na niej wiele cennych nagrobków autorstwa najlepszych lwowskich i krakowskich mistrzów kamieniarstwa. Po raz pierwszy kwesta na ich konserwację przeprowadzona została w 1992 roku przez Stowarzyszenie Necropolis Jaroslaviensis. Dziś wśród kwestujących są samorządowcy, młodzież, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, bowiem od kilku lat zbierane są pieniądze także na ratowanie polskiego cmentarza w Jaworowie. Organizatorem Kwesty jest Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Cmentarzy Polskich działający przy Szkole Podstawowej nr 11 w Jarosławiu.

Kwesta przy Starym Cmentarzu w Jarosławiu potrwa do godz. 14.00.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj