Stalowa Wola – Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego
Muzeum COP w budowie Fot. Wojciech Chudzik

W Stalowej Woli powstaje Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, czyli jednego z największych przedsięwzięć ekonomicznych II RP. To właśnie wtedy powstały m.in. Zakłady Południowe w Stalowej Woli, Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu, rzeszowska Wytwórnia Silników, czy Wytwórnia Amunicji w Nowej Dębie. Muzeum będzie prezentować eksponaty, dokumenty i pamiątki związane z przemysłem, ale także przypominać czas budowy miasta, które należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku. W Muzeum, które powstaje w dawnych warsztatach szkolnych przy ul. Hutniczej 17, znajdzie się kilkaset zabytków związanych z COP, m.in. unikatowa kolekcja historycznych, w większości sprawnych maszyn, które były na wyposażeniu Zakładów Południowych. Maszyny te zostaną wykorzystane również do pokazów technicznych. Wystawę uzupełnią urządzenia interaktywne i multimedialne i m.in. laboratorium chemiczne, gdzie szkoły będą mogły organizować zajęcia edukacyjne. Ze względu na pandemię, otwarcie muzeum przewidziano na przyszły rok.

Na budowę Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zdobyło 15 milionów złotych unijnego dofinansowania, całkowity koszt projektu to 21 milionów złotych.

Więcej na ten temat w rozmowie Adama Głaczyńskiego z Wojciechem Chudzikiem z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli – [link].

Muzeum COP

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj